Kā atvērt gpx failu aplikācijā OsmAnd? Kā sekot līdzi maršrutam?

Daudzus aktīvo aktivitāšu cienītājus (pārgājienu mīļotājus, velobraucējus u.c.) sākotnēji visticamāk kaitina gpx faili, kurus nevarat saprast kā atvērt, kā no tiem dabūt maršrutu. Un vispār, kas tas par zvēru “gpx”? Lai arī pārgājienos eju un vadu grupas daudzus gadus, salīdzinoši nesen man radās vajadzība izmantot gpx failu (radīt to pašai un izmantot sevis radīto maršrutu). Sākumā, kā ar visu jauno, biju nedaudz stresā, ka man atkal jāvelta laiks, lai izburtos cauri kaut kam. Šādi to uztvēru, jo tā bija nepieciešamība, nevis ziņkāre par kaut ko jaunu. Protams, neesmu “guru” par šīm lietām, bet pagaidām apguvu tik daudz, cik man ir nepieciešams. Un tieši tik daudz centīšos pastāstīt arī jums. Ikdienā pārgājienos neizmantoju gpx failus, lai vadītos pa jaunu maršrutu, tam man pagaidām personīgi ērtākas šķiet nedaudz vecākas metodes, bet katrs jau pierod pie sava. Tiesa pēdējā laikā pārgājienu laikā gan ierakstu gpx failus, jo tie var noderēt, par cik ir maršruti, kurus atkārtoju. Bet ne par to stāsts. Ķeramies pie lietas – maksimāli vienkārši, neieslīgstot nevajadzīgos terminos.

“Gpx” fails
Gpx ir faila formāts, lai ierakstītu un attēlotu GPS datus dažādās aplikācijās jeb lietotnēs. Vienkāršāk sakot, tas ir veids, kā tiek saglabātas maršrutu, punktu vai jeb kā cita līdzīga GPS koordinātes. Atverot šo failu atbilstošā aplikācijā jeb lietotnē vai citur, uz kartes varat redzēt maršrutu kā skaistu līniju, punktu kā punktu un tml. Attēlojumu varētu salīdzināt ar to, ko aprēķina un jums parāda google karte vai waze, kad jums nepieciešama navigācija no viena punkta uz otru.

Aplikācija OsmAnd
Šī ir karšu aplikācija, kura lietojama visā pasaulē un ir pietiekami detalizēta. Protams, aplikācija nav ideāla. Vēl neesmu redzējusi tādu karti, kas ietvertu visas man nepieciešamās funkcijas un spētu izpildīt visas manas vajadzības, tāpēc ikdienā kombinēju vairākas kartes. Taču šoreiz būs runa tieši par šo aplikāciju, jo:
1. tās kartes ir pietiekami detalizētas,
2. pamata aplikācijas versija ir bez maksas,
3. atrašanās vietas noteikšana strādā bez interneta (tātad var lietot bez interneta pārklājuma), kas ir īpaši svarīgi dziļāk mežā, kādā gravā vai citur, kur ir slikta zona vai tā nav vispār,
4. atbalsta gpx failus,
5. lietojama uz viedtālruņiem.

Ķeramies pie lietas pa soļiem (piemērs būs atbilstošs Android ierīcēm, iOS ierīcēm tas var nedaudz atšķirties, turklāt šis ir aktuāls uz ieraksta publicēšanas datumu – jebkurai aplikācijai interfeiss laika gaidā var nedaudz mainīties):

1. Kā instalēt savā viedtālrunī aplikāciju OsmAnd?
Tieši tāpat, kā jūs instalējiet jebkuru citu aplikāciju. Vispirms savā tālrunī atveriet Google Play vai App Store un tur sameklējiet aplikāciju OsmAnd (var būt rakstīts arī šādi “OsmAnd – Offline Maps, Travel & Navigation). Instalējam šo aplikāciju.

2. Kur vislabāk saglabāt jau esošu gpx failu? Ieteiktu to lejuplādēt savā viedtālrunī. Varat šo failu pārsūtīt sev uz e-pastu, ievietot savā google diskā vai izdomāt jebkādu citu veidu, no kurienes pēc tam varat lejuplādēt šo failu savā viedtālrunī. Man personīgi patīk izmantot savu google disku. Ja jums pašiem nav neviens gatavs gpx fails, kuru izmēģināt aplikācijā, varat lejuplādēt šo gpx failu “Testa-marsruts”.

3. Kā dabūt gpx failu aplikācijā OsmAnd?
Rādīšu divus veidus, kā to izdarīt (izvēle jūsu ziņā):
1) Savā viedtālrunī atrodiet vietu, kur glabājas lejuplādētais gpx fails “Testa-marsruts”. Manā viedtālrunī tas ir Faili > Iekšējā krātuve > Download (Lejupielādes), taču atšķirīgiem viedtālruņiem tas var atšķirties.

Nospiediet uz nosaukumu “Testa-marsruts.gpx” un jums atvērsies nākamais logs:

Tad spied uz Lietotne vai Cits (šajā piemērā nospiedu uz Cits):

Atveras dažādu lietotņu jeb aplikāciju ikonas un nosaukumi. Pēc daudzpunkts zem lietotnēm var redzēt, ka tās ir vairākās lapās. Pāršķir šīs lapas līdz atrodi lietotni OsmAnd.

Nospied uz OsmAnd aplikācijas simbola. Ar šo soli gpx fails tiek atvērts OsmAnd aplikācijā.

Tālāk iesaku ieslēgt opciju “Rādīt uz kartes” – vienkārši pabīdiet pogu uz labo pusi, lai tā kļūst zila.

Šajā logā parādās arī dažāda cita informācija par gpx failu, taču domāju, ka jums vairāk interesē redzēt maršrutu pilnā izmērā kartē. Nospiediet augšējā daļā uz kartes, kur ar sarkanu iezīmēts maršruts. Tā karte atvērsies pa visu ekrānu, varēsiet to pietuvināt, lai skatītu karti un maršrutu detalizētāk, kā arī attālināt, kad nepieciešams. Redzēsiet arī kartē savu atrašanās vietu ar zilo bultiņu.

2) Šis faila atvēršanas ceļš ir nedaudz garāks, bet bieži vien arī noderīgs (kā rakstīju iepriekš, varam izvēlēties iepriekšējo variantu vai šo). Vispirms telefonā atrodiet aplikāciju OsmAnd un nospiediet uz tās ikonas līdz atveras karte.

Tālāk spiediet uz aplikācijas izvēlnes kreisajā apakšējā stūrī, kas apzīmētas kā balts kvadrāts ar trim horizontālām, pelēkām līnijām tajā. Atveras aplikācijas izvēlne.

Tad spiediet uz “Mana Izvēlne”. Logs, kurš atveras, katram var izskatīties nedaudz citādāks. Ja lietojat aplikāciju pirmo reizi, jums visticamāk šis logs būs tukšāks, nekā man.

Pēc tam atrodiet to sadaļu, kur rakstīts “Visi treki”. Nospiediet uz “Rādīt visu”, kas atrodas tieši pretī šim uzrakstam “Visi treki”. Atvērsies jauns logs ar visiem trekiem. Jums šeit atkal var būt tukšāks, ja aplikāciju lietojat pirmo reizi, man rāda tur dažādus gpx failus, kuri jau tiek attēloti aplikācijā. Nav svarīgs šis saraksts ar gpx failiem, bet gan jaunā pelēkā rīkjosla, kas parādās zem saraksta.

Pelēkajā rīkjoslā spiediet uz baltās “+” zīmes. Tas jūs aizvedīs uz kādu jūsu telefona krātuves vietu.

Manā gadījumā pēc noklusējuma aplikācija mani aizveda uz “Lejupielādes”, kur tieši glabājas fails “Testa-marsruts.gpx”. Ja aplikācija jūs aizved uz kādu telefona vietu, kur nav nepieciešamais gpx fails, tad meklējiet, kur tieši jūsu telefonā šis fails ir saglabāts. Kad atrodat, spiediet uz faila nosaukumu “Testa-marsruts.gpx”. Ar šo soli gpx fails tiek atvērts OsmAnd aplikācijā.

Tālāk iesaku ieslēgt opciju “Rādīt uz kartes” – vienkārši pabīdiet pogu uz labo pusi, lai tā kļūst zila.

Šajā logā parādās arī dažāda cita informācija par gpx failu, taču domāju, ka jums vairāk interesē redzēt maršrutu pilnā izmērā kartē. Nospiediet augšējā daļā uz kartes, kur ar sarkanu iezīmēts maršruts. Tā karte atvērsies pa visu ekrānu, varēsiet to pietuvināt, lai skatītu karti un maršrutu detalizētāk, kā arī attālināt, kad nepieciešams. Redzēsiet arī kartē savu atrašanās vietu ar zilo bultiņu.

4. Kā sekot līdzi maršrutam, kad es pārvietojos (eju pārgājienā, braucu ar velosipēdu utt.)?
Rādīšu divus veidus, kā to izdarīt (izvēle atkarīga no jūsu gaumes). Atceries, ka jebkuram ierakstītam maršrutam var būt dažu metru precizitātes kļūda. Tieši tāda pati kļūda var būt jūsu atrašanās vietai, kas aplikācijā tiek apzīmēta ar zilu bultiņu.
1) Pieļauju, ka šis ir vissaprotamākais veids, visvieglāk uztveramais, īpaši atrodoties dabā. Taču katram uztveres īpatnības var atšķirties. Pēc faila atvēršanas aplikācijā un maršruta ieraudzīšanas pilnekrāna kartē vienkārši pietuviniet un attāliniet karti tā, kā jums ir nepieciešams. Jo vairāk pietuvināsiet karti, jo detalizētāka tā kļūs, var parādīties arī sīkākas taciņas, kas attālinātā variantā nebija redzamas. Jūs redzat savu atrašanās vietu ar zilu bultiņu un redzat maršrutu ar sarkanu līniju. Vienkārši tuvojieties maršrutam un vienā punktā sāciet iet pa maršrutu. Ik pa brīdim jums būs jāieskatās aplikācijā, lai pārbaudītu, vai vēl esat uz maršruta. Apļveida maršruta gadījumā varat sākt jebkurā maršruta vietā.

2) Šis veids vairāk piemērots tiem, kam patīk google maps un waze tipa navigācijas. Sākumā esiet pilnekrāna kartes stāvoklī, kur redzat savu ielādēto maršrutu.

Pietuviniet karti uz to maršruta vietu, kur redzams maršruta sākums un beigas. Abi apzīmēti ar aplīšiem. Vienā ir balta bultiņa uz zaļa fona (pēc noklusējuma maršruta sākums), otrā ir melni balts rūtojums (pēc noklusējuma maršruta beigas). Iesaku aiziet pēc iespējas tuvāk maršruta sākuma punktam. Tā, kā parādīts šajā attēlā, ir pilnīgi pietiekami.

Nospiediet uz maršruta sākuma punkta (baltā bultiņa uz zaļā fona baltā aplī). Ja nevarat trāpīt uz tā, vienkārši pietuviniet karti tā, lai varat trāpīt. Atvērsies apakšā jauns logs.

Šajā jaunajā logā spiediet uz “Navigācija” labajā, apakšējā stūrī. Atvērsies cits logs.

Šajā logā augšējā izvēlnē nospiediet uz jums atbilstošā pārvietošanās veida simbola (auto, velo, kājāmgājējs, autobuss). OsmAnd aplikācija pēc noklusējuma nerunās ar jums kā Waze. Ja vēlaties, zemāk varat ieslēgt navigācijas skaņu (skaļruņa simbols), ja pēc noklusējuma tā ir izslēgta. Pirmajā reizē, ieslēdzot skaņu, aplikācija liks jums izvēlēties norāžu valodu, izdariet to.

Tagad parādās, ka es izvēlējos kājāmgājēju un ieslēdzu navigācijas skaņu (abas ikonas ir zilas). Pēc noklusējuma aplikācija rādīs maršruta bultiņas tajā virzienā, kā orģinālais gpx fails ir radīts, respektīvi, no sākuma uz beigām. Ja vēlaties, lai navigācija jūs ved pretējā virzienā, tad šajā pašā logā nospiediet uz “Opcijas” – tieši pretī skaņas simbolam. Atvērsies jauns logs.

Šajā jaunajā logā nospiediet uz “Follow track”. Atkal atveras cits logs.

Šeit varat redzēt uzrakstu “Pretējs GPX virziens”. Pie tā esošo pelēko aplīti pavirziet pa labi tā, lai tas kļūst zils.

Tagad maršrutam ir mainīts navigācijas virziens – kartē varat redzēt, ka maršruta bultiņas parādījās pretējā virzienā. Šo iestatījumu logu drīkstat aizvērt, nospiežot uz “Aizvērt”.

Ar šo darbību jūs atgriežaties vispārējā navigācijas iestatījumu logā. Kad vēlaties sākt navigāciju spiediet uz “Sākt” labajā apakšējā stūrī. Šo darbību varat veikt arī bez maršruta virziena maiņas. Un tad atveras navigācija, kas var izskatīties atšķirīgi – uz gaišāka vai tumšāka fona, atkarīgs, kādu pārvietošanās veidu izvēlējāties. Ja jūsu atrašanās vieta būs tā tālāk no maršruta sākuma punkta, tad aplikācija vispirms centīsies jūs aizvest līdz maršruta sākuma punktam.

Attēlā uz gaiši pelēkā fona ir navigācijas attēlojums kājāmgājēja režīmā. Šajā gadījumā, lai kādā virzienā jūs grieztos, aplikācijā karte paliks statiska – negriezīsies līdzi jūsu kustības virzienam. Attēlā uz tumši pelēkā fona ir navigācijas attēlojums auto braukšanās režīmā. Šajā gadījumā aplikācijā karte kustēsies līdzi jūsu kustības virzienam (tieši tāpat kā navigācija aplikācijā Waze). Attēlos dažus metrus jau esmu pagājusi pa maršrutu, tur līnija palikusi sarkana. Kājāmgājēja maršrutā var redzēt, ka mana atrašanās vieta nav tieši uz līnijas, taču aplikācija uzskata, ka to posmu tieši tur blakus esmu nogājusi. Kā rakstīju iepriekš, gan jūsu atrašanās vietai, gan maršrutam var būt dažu metru kļūda. Šajā gadījumā maršruta līnija pat ir nedaudz virs daudzdzīvokļu mājas, kas nav loģiski.  Vizuālam piemēram ir nākamais attēls, kur var redzēt, kas notiek, ja atrodaties jau tālāk no maršruta.

Vizuāli tā īsti jau nekas nav noticis, vienkārši jūsu atrašanās vieta (zilā bultiņa) vairs nav uz līnijas vai blakus tai. Ja navigācijai neesat ieslēdzis skaņu, tad tas nozīmē, ka arī šajā veidā jums ik pa brīdim ir jāieskatās navigācijā, lai saprastu, vai neesat novirzījies no maršruta un tam vēl sekojat. Ja navigācijai esat ieslēdzis skaņu, tad jūsu izvēlētajā valodā aplikācija jums ziņos, ka esat pārāk tālu no maršruta, kā arī stāstīs, kad jums ir jāpagriežas.

Ja jebkurā maršruta posmā jūs vēlaties iziet no šī navigācijas skata, tad spiediet uz zilās, augšup vērstās bultiņas iekš baltas kvadrāta kontūras – otrā ikona no kreisās puses apakšējā kreisā malā. Aktīvi lietojot navigāciju, dažkārt šīs ikonas izgaist. Ja tā notiek, vienkārši pabīdiet karti, līdz ikonas atkal parādās. Kad nospiedīsiet, parādīsies jauns logs.

Šajā logā spiediet uz “Atcelt”, kas atrodas apakšpusē. Ja tomēr gribat palikt navigācijas skatā, tad spiediet uz “Resume”. Šoreiz es nospiedu uz “Atcelt”, un aplikācija man pārjautā, vai es tiešām vēlos apturēt navigāciju.

Spiediet uz “Jā” un nonāksiet atpakaļ ierastā kartes izskatā. Ja nevēlaties apturēt navigāciju spiediet uz “Nē” vai vispār nespiediet uz zilās, augšup vērtās bultiņas, kas atvēra iepriekšējā norādē attēloto logu. Vienkārši turpiniet iet.

Tuvojoties maršruta beigām, redzat, ka gandrīz visa maršruta līnija ir palikusi sarkana, palicis vairs tikai nedaudz, ko vēl iet. Kad nokļūstat maršruta beigu punktā vai pietiekami tuvu tam, aplikācija ziņo, ka jūs esat ieradies galapunktā, un uzmet jaunu logu.

Beidzot maršrutu, šajā logā vienkārši nospiediet uz “Beigt navigāciju”.

Ceru, ka šis apraksts bija viegli saprotams, bez liekām detaļām. Lai jums izdevusies aktīvā atpūta un tiekamies kaut kur uz takām.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: